חפשו כאן מילה או מונח הלכתי למצוא במאגר ההלכות שתחתית הדף...

דברי הרב מתקיימים בלי שום ספק

היה זה ביום שבת בצהריים. ליווינו את רבינו לבית הכנסת "כתר אליהו" בגבעת שאול ירושלים, שם נערכה ברית שהרב ישב בה כסנדק. בתום הברית ניגשו הקהל לקבל ברכה מהרב. אני המתנתי בצד וכשירד לחץ הקהל, התכופפתי ואמרתי בשקט לרב: "רבינו, גם אנחנו רוצים שהרב ישב אצלנו כסנדק בעוד תשעה חודשים". רבינו הגדול הביט בי בחיוך ואמר: "בוודאי! נגמר! גמרנו! זהו!", כך אמר. ובתוך תשעה חודשים נולד בני.

אך כאן לא נגמר המעשה.

באותו יום שילד נולד באתי אל רבינו וסיפרתי לו בהתרגשות את העניין וביקשתי שישב אצלנו סנדק, והרב כהרגלו אמר: "תדבר עם הרב זעפרני" (מזכירו האישי – שהקב"ה ישלח לו רפואה שלימה מהרה, אמן). וכך עשיתי.

באותו הערב הלכתי לבקר את רעייתי בבית החולים, ובעוד אנו יושבים עם התינוק, לפתע התינוק השמיע קולות חנק. מיד קראתי לאחות שחטפה את התינוק ורצה לחדר התינוקות. הרופאים בדקו מה קרה והחליטו שהתינוק כנראה נדבק בחיידק. מיד חיברו לו אינפוזיה של אנטיביוטיקה משלושה מקומות בגופו.

מאחר שהדבר היה לאחר שמחת תורה והרב באותה עת לא היה בביתו, מכיון שהיה נוהג ללכת לנוח בעיר אחרת בארץ, לא יכולתי לגשת אל הרב ולבקש ברכה. וכך, התייעצנו עם רב גדול המבין ברפואה שאמר שידבר עם הרופאים.

לאחר יומיים הגיעו תוצאות הבדיקות שבהן התגלה שלבני לא היה חיידק, אך הרופאים החליטו שמכיון שהתחילו את האנטיביוטיקה חייב להמשיך בה עד סיומה (למשך 10 ימים). אני יצרתי קשר עם אותו רב מייעץ ביום שישי בבוקר לשאול מה יהיה עם הברית, מאחר שכבר ברור שאין חיידק. הרב אמר שידבר עם הרופאים ויחזור אלי במוצאי שבת. בינתיים רבינו הגדול חזר מחופשתו ואני ניגשתי לבקש ברכה בלי לספר לו את כל השתלשלות העניינים.

בערב שבת, נוהג היה הגבאי הנאמן – רבי שלום כהן אחד מהמשמשים בקודש, להושיב את כל בעלי השמחה של אותו שבוע במזרח בית הכנסת, ובשעה שהרב היה דורש היה מברך את כל בעלי השמחה – אחד אחד. רבי שלום הושיב גם אותי במזרח, אך הרב בירך את כולם ולא בירך אותי. לאחר התפילה שאל אותי ר' שלום: "הרב לא יודע שנולד לך בן?", אמרתי לו: "הרב יודע". אמר לי: "אם כך, מדוע הוא לא בירך אותך?", אמרתי לו: "איני יודע, תשאל את הרב", וכך הוא עשה. לאחר התפילה ניגש רבי שלום ואמר לרב: "כבוד הרב, מדוע הרב לא בירך את שלמה, הרי נולד לו בן והשבוע יש את הברית?", חייך אליו הרב ואמר: "אתה אומר שהשבוע תהיה ברית!" וסתם. אני מיד הבנתי שהשבוע לא תתקיים הברית.

וכך היה. במוצאי שבת חזר אלי הרב המייעץ ואמר שהרופאים אמרו שמכיון שהילד קיבל אנטיביוטיקה – לא ניתן לקיים את הברית השבוע, בדיוק כמו שהרב אמר. הברית התקיימה שבוע אחר כך כשרבינו הגדול ישב סנדק.

error: אזהרה:© תוכן האתר מוגן בזכויות יוצרים